Natūralių juodųjų deimantų kilmė jau nuo seniausių laikų yra geologinis galvosūkis ir daugelį dešimtmečių glumina juos tyrinėjančius mokslininkus. Atrodo, kad šios spalvos deimantų susiformavimas neatitinka jokių deimantų mineralogijos sąlygų. Nors vyrauja keletas teorijų apie tai, iš kur jie yra kilę: nuo natūralios spinduliuotės poveikio, iki asteroidų smūgių ir sprogstančių žvaigždžių įtakos, tikrasis juodųjų deimantų susidarymas tebėra mįslinga paslaptis, mokslas vis dar neįrodė nei vienos jų atsiradimo sąlygos. Kartu su „Auksinė Svajonė“ juvelyrikos profesionalais apžvelkime kelias populiariausias juodųjų deimantų galimas susiformavimo teorijas bei sužinokime, kodėl visame pasaulyje šie charakteringieji brangakmeniai yra taip vertinami bei geidžiami.
Juodųjų deimantų istorija
Atlikti mokslinai skaičiavimai daro prielaidą, kad itin reti juodieji deimantai susiformavo maždaug prieš 2 - 4 milijardus metų. Jų atsiradimas grindžiamas 3 pagrindinėmis teorijomis:
- Meteorų poveikis
- Radiacija ir savaiminis urano bei torio dalijimasis
- Naujausia teorija teigia, kad jie susiformavo kosminėje erdvėje, daug vendenilio turinčioje aplinkoje, ir krentant asteroidams, maždaug prieš 2 – 4 milijardus metų pateko į Žemę.
Rašytiniuose šaltiniuose manoma, kad pirmieji juodieji deimantai buvo aptikti Brazilijoje. Portugalų naujakuriai juos vadino „karbonadais“, pažodžiui verčiant šis terminas reiškia deginti, karbonizuoti. Kol kas šie brangakmeniai yra randami tik Pietų Amerikoje, Brazilijoje, o maždaug nuo 1925 metų juodieji deimantai yra kasami ir Centrinės Afrikos Respublikoje.
Juodųjų deimantų charakteristika
Kaip ir dauguma brangakmenių juodieji deimantai yra vertinami pagal tarptautinį GIA 4C charakteristikos modelį: briaunavimas, skaidrumas, spalva ir karatai.
Briaunavimas apibūdina deimate įpjautų kampų kokybę, brangakmenio suformavimo dizainą. Sertifikuojant deimantą, briaunavimas yra vertinamas pagal akmens proporcijas, simetriją ir šviesos atspindėjimo savybes.
Skaidrumas parodo, kiek brangakmenyje yra inkliuzais vadinamų nešvarumų. Kadangi juodieji deimantai nėra peršviečiami, jų gerą skaidrumą nusako spalvos vientisumas.
Spalvų skalėje deimantai yra vertinami raidėmis nuo D iki Z. D spalvos deimantas yra laikomas idealiu standartu, toks brangakmenis yra itin skaidrus ir bespalvis. Spalvotieji brangakmeniai, kaip pavyzdžiui, juodieji deimantai, yra vertinami pagal spalvos sodrumą. Kuo spalva intensyvesnė ir ryškesnė – tuo deimantas yra vertingesnis.
Karatais yra matuojamas deimanto svoris. Svarbu įsiminti, kad karatai matuoja ne deimanto dydį, o masę. Įdomu tai, kad juodieji deimantai yra kur kas tankesni nei skaidrūs ar spalvoti, todėl 1 karato juodasis deimantas vizualiai atrodys mažesnis nei 1 karato baltasis deimantas. Renkantis brangakmenį, visų pirma rekomenduojama įvertinti jo briaunavimą, spalvą ir skaidrumą, o į karatus dėmesį atkreipti paskiausiai.
Deimanto charakteristikas ir natūralumą patvirtina deimanto sertifikatas, išduodamas pasaulyje pripažintose brangakmenių laboratorijose. Lietuvoje šią funkciją atlieka Lietuvos prabavimo rūmai.
Žinomiausi pasaulyje juodieji deimantai
Itin reti juodieji deimantai nuo jų atsiradimo tapo vienu trokštamiausiu ir labiausiai medžiojamu brangakmeniu. Jais dabintis geidžia karališkųjų šeimų atstovai, turtingiausi milijardieriai bei žinomiausios raudonojo kilimo žvaigždės.
Filmo „Seksas ir miestas“ gerbėjai prisimena itin romantišką sceną, kai pagrindinei veikėjai, stilingajai knygų autorei Carrie Bradshaw jos mylimasis Mr. Big pasipiršo dovanodamas sužadėtuvių žiedą su juoduoju deimantu, taip pabrėždamas moters išskirtinumą ir ypatingumą.
Kiti garsūs ypatingai vertingi juodieji deimantai yra „Gruosi“ deimanatas ir „Grisogono dvasia“ vadinamas brangusis akmuo.
„Gruosi“ deimantas yra milžiniškas širdies formos akmuo, sveriantis daugiau kaip 115 karatų. Tai vėrinio, sudaryto iš kelių mažesniųjų juodųjų deimantų, dalis.
312 karatų sverianti „Grisogono dvasia“ kol kas yra laikomas pasaulyje didžiausiu juoduoju deimantu. Šiuo juoduoju deimantu kartu su kitais 702 mažesniais baltaisiais deimantais yra inkrustuotas įspūdingas baltojo aukso žiedas.
Sužadėtuvių, vestuviniai žiedai išskirtinei asmenybei
Italijoje tikima, kad palietus juodąjį deimantą ir taip jam perdavus neigiamą energiją, galima išgelbėti „ligotus“ poros santykius. Todėl sužadėtuvių žiedai ar vestuviniai žiedai su juodaisiais deimantais yra ypatingai populiarūs. Paslaptingieji brangakmeniai ne tik traukia dėmesį, pabrėžia asmenybės išskirtinumą, bet ir yra puiki finansinė investicija ar šeimas jungianti relikvija, kurią galima perduoti ateities kartoms.
Labai dažnai sužadėtuvių žiedai su juodaisiais deimantais būna solitaire tipo, tai elegantiškas plonos juostos žiedas lygiais kraštais. Tokio dizaino žiedas ypatingai išryškina jame inkrustuotą akmenį. Norintiems charakteringesnio papuošalo, patariama rinktis įmantresnės formos, pavyzdžiui, širdelės, princesės formos žiedą, arba juodojo deimanto unikalumą pabrėžti smulkesniais baltos formos deimantais. Taip pat, pastaraisiais metais populiarėja vyriški vestuviniai žiedai, inkrustuoti tamsios spalvos brangakmeniais.
Tokie pasirinkimai tik įrodo, kad fantazijai ribų nėra!