Quantcast

Vestuviniai žiedai: istorija ir simbolika

Vestuviniai žiedai: istorija ir simbolika

Vestuviniais žiedai - ar žinote, kad pirmasis apsikeitimas amžinos meilės simboliu oficiailiai užfiksuotas maždaug prieš 5000 - 3000 metų? Šimtmečius visame pasaulyje įsimylėjėlių poros savo meilę vienas kitam prisiekia vestuviniais žiedais. Lietuvoje tradicija apsimainyti vestuviniais žiedais per ceremoniją atsirado tik XVII amžiuje. Šis nedidelis meilės simbolis įprasmina jausmus, vertybes ir būsimos ateities tikslus. Kviečiame sužinoti vestuvinio žiedo atsiradimo istoriją ir kaip kito jo dizainas, keičiantis epochoms bei technologijoms. 

PIRMIEJI VESTUVINIAI ŽIEDAI ŽMONIJOS ISTORIJOJE

Pirmieji užfiksuoti įrodymai apie oficialų dviejų žmonių apsikeitimą vestuviniais žiedais buvo rasti senovės Egipte, maždaug prieš 5000 - 3000 metų. Raštuose, geriau žinomuose kaip papirusai, buvo pavaizduotos poros, besikeičiančios iš kanapių, nendrių vytelių pagamintais žiedais. Dėl savo trapumo tokie vestuviniai žiedai buvo tik laikinas meilės simbolis, todėl manoma, kad vėliau jie buvo pakeičiami į žiedus, pagamintus iš odos arba dramblio kaulo.

Kaip pažymi archeologai, žiedo medžiagos brangumas atspindėjo meilės stiprumą ir žmogaus statusą bei materialinę gerovę. Atlikti tyrimai parodė, kad šie žiedai simbolizavo amžiną meilę ir įsipareigojimą vienas kitam. Buvo laikoma, kad apskritas žiedas reiškia amžino gyvenimo ratą, neturintį nei pradžios, nei pabaigos, o tik bendrą ateitį. 

VESTUVINIAI ŽIEDAI SENOVĖS ROMOJE

Būtent romėnai buvo pradininkai vestuvinių žiedų kaldinimo iš tauriųjų metalų. Rašytiniuose šaltiniuose užfiksuota, kad vestuviniai žiedai Senovės Romoje buvo gaminami iš geležies. Patvarus metalas simbolizavo pastovumą ir santykių tvirtumą, atspindėjo stiprų poros ryšį. Maždaug nuo II a. po Kr. geležį pakeitė prabangesnis metalas – auksas. Yra įrodymų, kad romėnai pirmieji suasmenino juvelyriką, ją graviruodami.

Tradicija, vestuvinį žiedą nešioti ant kairės rankos bevardžio piršto taip pat kilo Senovės Romoje, nes buvo tikima, kad šiame piršte esanti vena yra tiesiogiai susijusi su širdimi, o tauriausius jausmus simbolizuojantis vestuvinis žiedas, užmautas ant kairės rankos bevardžio piršto reiškia šventą dviejų žmonių sąjungą. Ši tradicija išliko ir mūsų dienomis, o vestuviniai žiedai poroms yra jų besąlygiškos ir amžinos meilės simbolis. 

VESTUVINIAI ŽIEDAI VIDURAMŽIŲ IR RENESANSO EPOCHOSE

Viduramžiais vestuviniai žiedai pradėti puošti brangakmeniais. Šioje epochoje europiečiai žiedus inkrustuodavo rubinais – aistros simboliu, deimantais – stiprybės simboliu, safyrais – dangaus ir begalybės simboliu.

Maždaug XVI amžiuje išpopuliarėjo jungtiniai („gimmelio“ tipo) žiedai. „Gimmelio“ žiedas – tai žiedas su dviem, trimis lankais arba jungtimis, kurios dera tarpusavyje ir sudaro vientisą žiedą. Tuomet sužadėtuvių laikotarpiu įsimylėjėliai mūvėdavo po žiedą, o vestuvių ceremonijos metu jaunikis savo žiedą užmaudavo nuotakai, taip sujungdamas abu žiedus į vieną tvirtą amžinos meilės simbolį.

XVI – XVII a. laikotarpyje „gimmelio“ žiedas dažnu atveju turėjo ir trečią lanką, ant kurio būdavo pritvirtintas brangakmenis. Renesanso ir Elžbietos epochoje išpopuliarėjo „poesy“ žiedai, kurių vidinėje arba išorinėje pusėje būdavo išgraviruojamos mylimam žmogui skirtos poezijos eilės. 

POPULIARIAUSI VESTUVINIAI ŽIEDAI ŠIANDIEN

Šiandien ypatingai yra populiarūs vestuviniai žiedai su brangakmeniais, kaip teigia, mūsų kalbinti „Auksinė Svajonė“ juvelyrai poros dažniausiai renkasi deimantus. Viena kiečiausių žmogui žinomų medžiagų – deimantas simbolizuoja stiprybę, tvirtumą ir vienybę bei žavi savo estetine išvaizda, nuostabiu spindesiu. Taip pat, tokia juvelyrika yra ypatingai vertinama, nes tai investicija, perduodama kartoms, jungianti šeimas ir kurianti tradicijas.

Norintiems dar labiau suasmeninti jų meilės simbolį - vestuvinius žiedus, juvelyrikos meistrai pataria papuošalus graviruoti ir taip įamžinti jiems svarbias datas, simbolius, mylimųjų vardus. 

Kiekviena būsima jaunavedžių pora turi savo svajonių vestuvinius žiedus: vieni svajoja apie žiedus su šviesoje nuostabiai žėrinčiais brangakmeniais, o kitiems idealas gali būti kuklūs graviruoti žiedeliai, simbolizuojantys stiprią meilę. Pasidalinkite su mumis savo svajonėmis, o mūsų profesionalų komanda pasistengs, kad jos taptų realiu, jūsų jausmus įprasminančiu, juvelyriniu dirbiniu!

Komentarai

Write Comment

Krepšelis