Nesvarbu, iš ko pagaminti papuošalai, bet prižiūrėti juvelyrinius gaminius tiesiog būtina. Kiekvienas turi savo mylimus ir brangius papuošalus, prie kurių yra prisirišęs. Tačiau, kad jie visada išlaikytų originalų blizgesį ir grožį, būtina laikytis tam tikrų taisyklių: atidžiai juos nešioti, laikyti ir tinkamai prižiūrėti. Paskutinis reikalavimas kelia daugiausiai klausimų, nes skirtingoms papuošalų rūšims reikia skirtingos priežiūros. Net jei atsargiai elgiatės su juvelyriniais gaminiais, niekas neapsaugos nuo žalingos drėgmės, oro, saulės spindulių ir daugelio kitų išorinių veiksnių poveikio.
Juvelyrinių gaminių laikymas
Papuošalai gali pasenti, kai jie ilgai nenešiojami, nes cheminės reakcijos su veikliosiomis medžiagomis toliau vyksta. Tačiau neigiamų pasekmių galima išvengti laikantis laikymo sąlygų.
· Padedant į vietą brangų papuošalą, kuris greitu metu nebus nešiojamas, reikėtų nuvalyti visą jo paviršių minkšta šluoste, puikiai tiks flanelis ar zomšas. Ši procedūra padės pašalinti nešvarumus ir riebalines nuosėdas.
· Juvelyrinius gaminius geriausia laikyti specialiose dėžutėse, kurios iš vidaus aptrauktos medžiaga. Tokiais atvejais papuošalai netūrėtų liestis vienas su kitu, o ypač brangius papuošalus reikėtų laikyti individualiose dėžutėse.
· Kadangi tauriesiems akmenims kenkia šiluma ir saulės šviesa, rekomenduojama juvelyrinius gaminius su akmenimis laikyti vėsioje vietoje ir dėžutėje.
Juvelyrinių dirbinių priežiūra
Kai papuošalai šiek tiek apleisti, reikėtų juos pamirkyti 10-15 min. vandens ir muilo tirpale. Po to kruopščiai nuvalyti minkšta šluoste.
Visi papuošalai gali būti nuvalomi specialia, papuošalams skirta šluoste, kuri nepakenks juvelyriniams dirbiniams.
Auksinių papuošalų valymas
Aukso gaminius neigiamai veikia chloras ir jodas, o jų poveikis ypač sustiprėja kaitinant ir esant didelei drėgmei. Auksiniai papuošalai puikiai išvalomi muilo tirpale arba vandens ir indų ploviklio tirpale.
v Į šiltą vandenį įpilamas indų ploviklis. Trumpam papuošalas panardinamas į tirpalą. Tada švelniai minkšta šluoste valomas paviršius, o minkštu dantų šepetėliu - sunkiai pasiekiamos vietos. Tuomet nuplaunama švariu vandeniu. Būkite atsargūs, nes kai kuriuose plovikliuose gali būti chloridų, kurie yra pavojingi auksui.
Sidabrinių papuošalų valymas
Sidabras yra labai minkštas metalas, kuris bijo net mažiausio mechaninio pažeidimo. Todėl, norint, kad sidabriniai juvelyriniai gaminiai tarnautų ilgai, juos reikia nusiimti kiekvieną kartą dirbant fizinius darbus. Sidabro gaminiai taip pat netoleruoja kontakto su siera ir jos junginiais, kurių nedideliais kiekiais yra ore bei žmogaus prakaite. Todėl sidabrinius papuošalus reikia valyti dažniau nei auksinius.
v Sidabrinius juvelyrinius gaminius reikia pamerkti į šiltą muilo tirpalą ir nuvalyti minkšta šluoste.
v Norint nuvalyti patamsėjimą, šiltu vandeniu nuplautas papuošalas nušluostomas minkšta šluoste su amoniaku. Po to nuplaunamas tekančiu vandeniu ir nusausinamas.
Papuošalų su brangakmeniais priežiūra
Deimantai nebijo išorinio poveikio, todėl pagrindinė problema gali būti gelsva paviršiaus danga ar tarša tvirtinimo vietoje. Akmenims valyti geriausiai tinka minkštas šepetėlis, pamirkytas muiluotame vandenyje. Po valymo procedūros būtina nuplauti švariu vandeniu ir nusausinti.
Rubinai ir safyrai lengvai toleruoja beveik visų rūšių švelnius ploviklius. Tačiau šie akmenys itin jautrūs saulės spindulių poveikiui.
Smaragdams reikia švelnios priežiūros, todėl jie valomi labai švelniu muilo tirpalu ir nuplaunami vandeniu arba specialiomis priemonėmis. Šie akmenys bijo šarmų, todėl nešiojant žiedą su smaragdu būtina jį nusiimti prieš plaunant indus, skalbiant ar dirbant su buitinėmis cheminėmis medžiagomis.
Topazas gana lengvai toleruoja mechaninį krūvį. Tačiau, pvz., druska lengvai nusėda ant šio akmens, todėl rekomenduojama nuplauti distiliuotu vandeniu.
Perlai nemėgsta per didelės drėgmės, todėl nerekomenduojama jo stipriai drėkinti. Perlai švelniai nušluostomi minkštu skudurėliu pamirkytu muilo putose, o po valymo būtina nuplauti švariu vandeniu ir gerai išdžiovinti kambario temperatūroje.
Juvelyrinių gaminių priežiūrai nerekomenduojami:
· Agresyvūs plovikliai;
· Jodas;
· Skalbimo milteliai, balikliai;
· Acetonas;
· Kieti šepečiai;
· Produktai su chloro pagrindu.
Brangius ir vertingus papuošalus geriausia nunešti juvelyrui, kuris juos profesionaliai ir saugiai išvalys.