Quantcast

Deimantų pirkimo vadovas – 4Cs taisyklė

Deimantų pirkimo vadovas – 4Cs taisyklė

Rekomendacijų, kuo kliautis renkantis deimantą, yra tiek pat, kiek ir jų formų bei spalvų. Tačiau profesionalūs „Auksinė Svajonė“ juvelyriniai dirbiniai ekspertai deimanto kokybę vertina remdamiesi keturiais pagrindiniais kriterijais – pasaulio ekspertų pripažintu 4Cs deimantų vertinimo kriterijumi: briaunavimas, spalva, skaidrumas ir svoris karatais – šie veiksniai nurodo deimanto vertę bei grožį.

Aiškiau suprasdami šią klasifikaciją, galėsite lengviau priimti sprendimus rinkdamiesi juvelyrinius dirbinius su deimantais, kaip pavyzdžiui, vestuviniai žiedai, sužadėtuvių žiedai, auskarai, apyrankės bei kita prabangi juvelyrika su brangakmeniais. Apžvelkime kiekvieno šio 4Cs kriterijaus charakteristikas, ir sužinokime, kokią įtaką jos daro deimanto vertei.

 DEIMANTO BRIAUNAVIMAS (ŠLIFAVIMAS – PJŪVIS)

Deimanto pjūvis nusako brangakmenio spindesį. Tai vienas reikšmingiausių 4Cs kriterijų. Deimanto briaunavimas yra vienintelis deimanto aspektas, priklausantis tik nuo žmogaus, kuris jį suformuoja profesionalumo, nes kiti brangakmenio vertinimo kriterijai yra natūralios gamtos dovanos. Tik įgudęs meistras gali nušlifuoti brangakmenį taip, kad jo vertė būtų dar didesnė, o nuostabus spindesys kaustytų dėmesį.

Deimanto šlifuotojas, atsižvelgdamas į tam tikras brangakmenio charakteristikas, gali jam suteikti norimą formą. Populiariausios deimanto briaunavimo formos yra:

  • Ovalas
  • Princesė
  • Emeraldas
  • Perlas
  • Markizė



MŪSŲ REKOMENDACIJA: aukščiausios kokybės deimantai yra tie, kurių spindesys yra apibūdinamas „Labai geras“ arba „Geras“. Tokio pjūvio deimantai beveik idealiai atspindi šviesą ir užburia nuostabiu blizgesiu. Visada pasiteisinantis variantas – klasikinės ovalo formos brangakmenis.

DEIMANTO SPALVA

Visi deimantai yra klasifikuojami pagal spalvą. Deimantai yra vertinami pagal D – Z spalvų skalę.

D – tai aukščiausio vertinamo deimanto spalvos skalė, reiškianti, kad brangakmenis yra ypatingai skaidrus.

Z – prasčiausiai vertinama deimanto spalvos skalė, reiškianti silpną spalvos skaidrumą, blizgumą, apibūdinanti deimanto geltonumą.


MŪSŲ REKOMENDACIJA: Solitaire deimantams, kurių svoris yra mažesnis nei 0,50 karato, rinkitės H spalvos klasifikaciją. Šios klasifikacijos brangakmeniai patenka į baltos spalvos deimantų skalę ir plika akimi neįmanoma atskirti, ar juose yra geltonos spalvos. Tai puikus kokybės ir kainos santykio derinys.

DEIMANTO SKAIDRUMAS

Natūralūs deimantai formuojasi giliai žemės mantijoje, tad nenuostabu, kad jie įgauna išorinių dėmių, vadinamų inkliuzais. Būtent brangakmenio švarumas apibūdina šių trūkumų (inklizų) tipą, skaičių ir vietą. Lietuvos deimantų prabavimo rūmai brangakmenio švarumą vertina pagal CIBJO klasifikaciją.

LC - nepriekaištingi. Patys rečiausi, neturintys jokių vidaus ar išorės trūkumų.

VVS1, VVS2 - Labai, labai maži intarpai. Tai labai kokybiški deimantai, kurių trūkumai matomi tik per smarkiai didinančius mikroskopus.

VS1, VS2 - Labai maži intarpai. Tokių deimantų trūkumai irgi nėra matomi plika akimi.

SI1, SI2 - nežymūs intarpai. Tik retais atvejais trūkumai matomi plika akimi.

P1, P2, P3 - matomi intarpai. Tokių deimantų trūkumai aiškiai matomi plika akimi.

KARATAI

Deimanto svoris yra matuojamas karatais. Kuo daugiau karatų, tuo deimantas yra didesnis. Karatų santrumpa yra ct, o ctw nurodo bendrą brangakmenių svorį papuošale. 1 karatas lygus 0,2 gramo.

Kiekvieną karatą galima suskirstyti į 100 taškų, kurių kiekvienas yra lygus 1/100 karato. Tai leidžia atlikti labai tikslius deimanto svorio matavimus šimtųjų tikslumu. Pavyzdžiui, jei deimantas sveria 100 taškų, jo dydis bus 1 taškas, o perkant juvelyrinius dirbinius su deimantais, papuošalo dokumente brangakmenio svoris karatais bus nurodytas 1 ct. Jei yra dar kitų deimantų papuošale, tai jų bendrą svorį apibūdins žyma ctw.

Tačiau svarbu paminėti ir tai, kad deimantų svoris nebūtinai yra kokybės rodiklis. Pavyzdžiui, sužadėtuvių žiedas su mažu deimantu, turinčiu gerą skaidrumą, aukštos kokybės briaunavimą ir spalvą, yra kur kas vertingesnis, nei juvelyrinis dirbinys su prastesnės 4Cs charakteristikos dideliu deimantu.

MŪSŲ REKOMENDACIJA: perkant deimantus, į karatus kreipkite mažiausiai dėmesio. Visų pirma, atsižvelkite į brangakmenio skaidrumą, pjūvį bei spalvą. O jei liko papildomų lėšų numatytame biudžete, tada investuokite jas į deimanto karatus.

DEIMANTŲ SERTIFIKAVIMAS

Deimanto charakteristikas patvirtina deimanto sertifikatas. Lietuvoje šią paslaugą teikia ir deimanto sertifikatą išduoda Lietuvos prabavimo rūmai. Kitos visame pasaulyje pripažintos klasifikavimo laboratorijos yra GIA, Europos gemologinių tyrimų laboratorija (EGL), Tarptautinis gemologinis institutas (IGI) ir Amerikos gemologų draugija (AGS).

Komentarai

Write Comment

Krepšelis