Aukso praba ir aukso sudėtis

Aukso praba ir aukso sudėtis

Auksas yra vienas iš populiariausių ir žinomiausių metalų, tačiau aukso praba ar aukso sudėtis ne kiekvienam visiškai suprantami. Verta žinoti, kad grynas auksas naudojamas liejiniams, monetoms kolekcionuoti ir paauksuoti, tačiau dėl savo minkštumo ir trapumo grynas auksas netinka papuošalų gamybai. Tam, kad juvelyriniai dirbiniai tarnautų ilgai bei atrodytų gražiai – naudojami aukso lydiniai su kitais metalais.

Praba – tai santykinis tauriojo metalo kiekis lydinyje. Standartinis tauriųjų metalų kiekis lydiniuose nurodomas ISO (Tarptautinė standartizacijos organizacija), taip pat gali būti valstybės nustatytas matavimo vieneto standartas.

Prabavimas yra naudojamas tam, kad nustatyti tauriųjų metalų ir jų lydinių kokybę bei kiekybę, taip pat tapatybę ir charakteristiką.

Matavimo vieneto standartas parodo lydinio vertingumą ir santykinį tauriųjų metalų kiekį 1 kilogramo (1 000 g) lydinio masės. Šis santykis yra žymimas prabos ženklu, kuris įspaudžiamas į gaminį. Tauriesiems metalams priskiriami: auksas, sidabras bei platina.

Rečiau žinoma karatinės prabos sąvoka. Kai kurios šalys, tokios kaip Šveicarija ar Anglija, tauriųjų metalų kiekį 1 kilogramo lydinyje matuoja karatų sistema. Šia santykine skaičiavimo sistema visas gryno metalo 1 kilogramas prilyginamas 24 dalims, tuomet 24 karatų auksas yra grynas auksas. Svarbu prisiminti, kad brangiųjų akmenų svorio vienetas karatas ne tas pats, kas karatinė praba, tad nereikėtų jų painioti.

Lietuviška praba ir prabavimas yra apibrėžtas Lietuvos Respublikos tauriųjų metalų ir brangakmenių valstybinės priežiūros įstatyme. Lietuvoje tauriųjų metalų bei jų gaminių valstybinę priežiūrą atlieka Lietuvos prabavimo rūmai, o aukso prabą tikrina patyrę specialistai. Lietuvoje įstatymu nustatytos leistinos aukso gaminių prabos: 375, 585 ir 750. Žinant tikslią gaminio prabą, jis paženklinimas specialiu ženklu, Lietuvoje su vyčio ženklu ir tam tikru skaičiumi, kuris parodo aukso kiekį gaminyje. Aukso gaminiai, kuriuose yra mažiau tauriojo metalo negali būti realizuojami kaip aukso gaminiai. Jeigu gaminio tam tikros detalės pagamintos ne iš aukso arba jų praba žemesnė, negu viso gaminio, tuomet jis žymimas MET.

Aukso prabų palyginimas pagal paskirtį:

1000 (999) – chemiškai grynas auksas.

958 – juvelyrinis auksas.

916 – auksas dantų protezams, D. Britanijos aukso monetų metalas.

900 – aukso monetų lydiniai, dantų protezų auksas.

750 – juvelyrinis auksas, dantų protezų auksas.

585 – juvelyrinis auksas.

500, 375 – pigus juvelyrinis auksas.

 

Aukso sudėtis

Natūraliai grynas auksas yra geltonos spalvos, tačiau populiariausios aukso gaminių spalvos – geltona, raudona ir balta. Aukso praba nulemia gaminio spalvos intensyvumą – kuo didesnė praba, tuo ryškesnės spalvos ir platesnis atspalvių pasirinkimas. Tai gi, nuo ko priklauso aukso spalva?

Raudonas auksas – tai yra aukso lydinys su variu, gali būti įmaišyta šiek tiek sidabro, kad spalva pašviesėtų. Kuo daugiau lydinyje yra vario, tuo raudonas atspalvis bus ryškesnis.

Baltas auksas yra natūralaus aukso ir balto metalo lydinys (paladis, platina), bei gali būti padengtas rodžiu. Rodis – vienas vertingiausių ir rečiausių tauriųjų metalų, kuris nerūdija ir nesioksiduoja. Kuo ryškesnis baltojo aukso juvelyrinis gaminys, tuo didesnė praba.

Geltonas auksas gaunamas į lydinį įmaišius šiek tiek sidabro.

Auksas, dažniausiai, maišomas su sidabru, platina, variu, cinku, nikeliu, kadmiu ir palaidžiu. Aukso ir sidabro lydinys yra atsparus korozijai, minkštas, plastiškas, jį lengva mechaniškai apdirbti, dažnai naudojamas elektrotechnikos įrenginiams. Aukso ir vario lydinys yra atsparus korozijai, kietesnis ir trapesnis už gryną auksą, paprastai, naudojamas monetoms, juvelyriniams gaminiams, dekoratyvinėms bei antikorozinėms dangoms. Aukso lydiniai su platina, geležimi, indžiu ar cinku yra atparūs dilimui, lengvai apdirbami mechaniškai ir liejami. Šiuos lydinius sulydžius su porcelianu yra gaminami dantų protezai.

Auksas vienas gražiausių, rečiausių ir brangiausių tauriųjų metalų, kuris žavi kiekvieną. Todėl prieš įsigijant aukso gaminius svarbu atidžiai rinktis ir neįsigyti padirbinio.

Krepšelis